Praca bezpiecznika – gdzie zdobyć wykształcenie ?

Do poruszenia tego tematu sprowokowali mnie młodzi ludzie którzy co jakiś czas pojawiają się w mojej firmie czy to na stażu czy też aplikują na określone stanowiska – łączy ich jedno – pytanie która uczelnia pomoże im zdobyć podstawy wiedzy „bezpiecznika”?

Szczerze mówiąc zawsze mam problem z odpowiedzią na takie pytanie ale tym razem postaram się zmierzyć z tym problemem.

Na początek trochę pragmatyzmu – czy łatwo można dostać pracę bezpiecznika jeśli się jest na początku swojej kariery i jak to wygląda finansowo?

Odpowiedz na pierwszą część pytania brzmi  - TAK

Ogłoszeń jest dosyć dużo, dodatkowo agencje ochrony poszukują rożnego rodzaju managerów bezpieczeństwa i w obecnej sytuacji branża rozwija się bardzo dynamicznie, można  także dodać że przyszłość branży wygląda optymistycznie.

Finanse – początkujący bezpiecznik może liczyć na wynagrodzenie konkurencyjne do pracy w policji (3-4 tyś zł) ale jeśli zna języki obce i rokuje to bardzo szybko zostawia w tyle Kolegów z służb.

Po paru latach pracy (przy sprzyjających warunkach) zarobki stają się dwucyfrowe co nie ma porównania z zarobkami w służbach nawet na stanowiskach generalskich

Jeśli zatem warunki pracy są takie dobre to dlaczego jest taki problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy?

Jednym z problemów jest brak w Polsce szkół które uczą młodych ludzi podstaw pracy bezpiecznika.

Na początek popatrzmy na wielkość kraju vs ilość szkół które kształcą w tematyce bezpieczeństwa-jest ich zatrzęsienie i zaryzykuje stwierdzenie że jesteśmy jednym z najbardziej bezpiecznych krajów na Świecie z taką ilością absolwentów  8-)

Jednym z podstawowych zadań uczelni zwłaszcza prywatnych powinna być dbałość o to by przyszły ich absolwent mógł bez trudu znaleźć pracę

 

Przeanalizujmy jednak co proponują owe szkoły i czy to się przydaje w pracy bezpiecznika:

- psychoterroryzm – tak, tak to nie żart – w kraju w którym nie było nigdy zamachu jest taki kierunek – na pewno będzie po nim łatwo znaleźć pracę  8-)

- wywiad i kontwywiad - kolejny kierunek produkujący bezrobotnych naiwnych

zarządzanie bezpieczeństwem Państwa - brzmi ciekawie ale składowe kierunku mają się nijak do pracy bezpiecznika

- bezpieczeństwo ruchów migracyjnych - …….

-analiza informacji w zarządzaniu bezpieczeństwem - brzmi interesująco i może się przydać jeśli wykładowcy to praktycy a nie badacze tematu

bezpieczeństwo wewnętrzne - kolejny kierunek w którym nie ma przydatnych dla potencjalnego bezpiecznika informacji

bezpieczeństwo narodowe - jak wyżej

bezpieczeństwo cyberprzestrzeni - TAK – jak najbardziej przydatny kierunek/specjalizacja

bezpieczeństwo obiektów, osób i mienia - TAK – wygląda przydatnie

bezpieczeństwo antyterrorystyczne - szkoda czasu

To tylko pare kierunków jakie oferują nasze uczelnie – jak widać łatwiej u nas zostać bezrobotnym expertem ds terroryzmu niż dobrze opłacanym bezpiecznikiem i choć pare kierunków jest rokujących to generalnie nie wygląda to dobrze.

Kolejny problem jaki dostrzegamy (celowo piszę w liczbie mnogiej bo to nie tylko moja opinia ale także moich Kolegów z branży) to kadra wykładająca na tych uczelniach.

Zdajemy sobie sprawę że każda uczelnia stara się by jej ciało pedagogiczne wykładające bezpieczeństwo było w największej części złożone z profesorów i generałów ale może jednak warto zwrócić uwagę na rzeczywistą praktyczną wiedzę.

Generał uczący bezpieczeństwa informacji z książki z lat 90-tych wzbudza tylko litość  :-? a 30-sto letni doktor uczący o zagrożeniach terrorystycznych rozbawienie :lol:

 

Jakie zatem powinny być przedmioty przydatne przyszłemu bezpiecznikowi?

Poniżej program bezpieczeństwa biznesu który miałem przyjemność współtworzyć:

 

 • Bezpieczeństwo fizyczne
 • Bezpieczeństwo techniczne
 • Bezpieczeństwo podróży
 • Bezpieczeństwo imprez firmowych i masowych
 • Bezpieczeństwo informacji
 • Bezpieczeństwo teleinformatyczne
 • Bezpieczeństwo własności intelektualnej
 • Bezpieczeństwo transakcji biznesowych
 • Bezpieczeństwo łańcucha dostaw
 • Minimalizacja strat (loss prevention)
 • Ubezpieczenia i asekuracja
 • Postępowania sprawdzające (due diligence)
 • Postępowania wyjaśniające
 • Informacja śledcza
 • Zarządzanie ryzykiem
 • Zagrożenia terrorystyczne
 • Ocena i audyt bezpieczeństwa
 • Polityka i procedury bezpieczeństwa
 • Komórka bezpieczeństwa
 • Kontrwywiad biznesowy
 • Zarządzanie kryzysowe i ciągłość działania
 • System wczesnego ostrzegania

Jak widzimy jest to program skrojony na miarę tak by osoba kończąca ten kierunek miała podstawy wiedzy bezpiecznika i nie trzeba było tracić czasu na uczenie podstaw.

Coraz większą popularnością cieszą się kursy/szkolenia za granicą (np Hiszpania) gdzie uczy się bezpieczników rzemiosła i dodatkowo uczą praktycy.

Minusem wspomnianych zagranicznych szkoleń jest koszt (od 2 tyś euro), trzeba znać bardzo dobrze j. angielski no i jest to szkolenie lub kurs a nie studia :(

Podsumowując żyjemy w ciekawych czasach – uczelnie wolą produkować setki bezrobotnych expertów od bezpieczeństwa narodowego czy terroryzmu zamiast wypełnić lukę która staje się coraz większa i dać szansę młodym ludziom na dobrze płatną pracę.

 

P.S. 1 Jeśli przeczytają ten wpis osoby chcące pracować jako bezpiecznik a wahające się czy iść na psychoterroryzm czy też zainwestować czas i pieniądze w naukę języków obcych doradzam języki obce (zwłaszcza angielski i rosyjski) a reszty nauczy Was życie.

P.S. 2 Powyższy wpis nie dotyczy bezpieczników spółek skarbu państwa – tam od lat jest specyficzna rekrutacja i można być spokojnie po pedagogice przedszkolnej  8-)